Vše závisí na pravidelném menstruačním cyklu. Pokud jej pravidelný máte, pak se uvolňuje zralé vajíčko z vašich vaječníků do vejcovodu v polovině cyklu. Tomuto procesu se říká ovulace.

Základní informace

Vajíčko je schopné oplodnění pouze po dobu dvanácti až čtyřiadvaceti hodin. Dojde-li v této době k oplodnění, pak se vajíčko uhnízdí v děloze přibližně sedm dní po oné ovulaci. V opačném případě dojde za čtrnáct dní od ovulace k menstruaci. Těhotná tedy nejste.

Pokud plánujete miminko…

Pokud plánujete miminko, pak se věnujte pohlavnímu styku zejména tři dny před samotnou ovulací a maximálně jeden den po ovulaci. Tyto dny jsou totiž plodné a v dalších dnech schopnost otěhotnět rapidně klesá.

Vajíčko může být oplodněno pouze v rozmezí dvanácti až čtyřiadvaceti hodin po ovulaci, ovšem jelikož spermie umí v pochvě přežít i tři dny, může k otěhotnění dojít i několik dní před ovulací.

Výpočet

Dobu ovulaci si lze snadno vypočítat. Ovulace totiž nastává v polovině cyklu, a pokud znáte délku svého cyklu, pak víte, kdy přijde vaše příští menstruace. Díky tomu snadno získáte také datum ovulace viz text výše. Počítejte však s velikým plus mínus v rámci rozmezí těchto dnů, protože menstruace je často ovlivňována nečekaným stresem, běžnými nemocemi a podobně. Kdo nechte tyto počty řešit, vše za něj vyřeší online kalkulačka, anebo jednoduché ovulační testy, které fungují podobně jako ty těhotenské.

Příznaky ovulace:

  • Změna konzistence poševního hlenu, který se v plodných dnech mění ve své konzistenci, ale i množství. Výtok je tak řidší, tažnější a průhledná. Po ovulaci houstne a má bílou barvu.
  • Zvýšení bazální teploty – bazální teplota je teplota, kterou naměříme po probuzení. Po ovulace se zvyšuje o 0,5 stupně Celsia a takto zvýšená zůstává až do příští menstruace, či dokonce po dobu těhotenství. Zvýšená teplota značí proběhlou ovulaci (konec plodného období).
  • Změna skladby slin – tohoto znaku využívají právě ovulační testy. Ty sledují hladinu luteinizačního hormonu (LH), která je nejvyšší dvanáct až šestatřicet hodin před očekávanou ovulací. Tato hladina stoupá v období ovulace, kdy se mění konzistence slin, které jsou v době ovulace slanější.
  • Citlivější nos – mnoho žen má v období ovulace citlivé čichové buňky a vnímají více pot svého partnera, protože je nasycený feromony.
  • Citlivost těla – jelikož tělo v období ovulace produkuje více hormonů, stěžují si ženy na citlivost prsou, bradavek, nebo na tahavou bolest na jedné straně v podbřišku. Jedná se o znak uvolněného, dozrátého vajíčka.
  • Atraktivita – ženy jsou v období ovulace rovněž atraktivnější pro muže. Příroda to dobře zařídila. Během těchto plodných dnů tak mají ženy plnější rty, jemnější pleť a rozšířené zorničky.
  • Anovulace je nepřítomnost ovulace, za kterou může věk, léky, alkohol, drogy, stres, problémy se štítnou žlázou a podobně.