Spánek je pro lidské tělo i lidskou psychiku opravdu velmi důležitý. Bez něj nebudete fungovat na sto procent, nebudete mít energii na další dny, budete nevrlí a při dlouhodobém nedostatku spánku se mohou objevovat další problémy. I když jste rozhodnutí dodržet osm hodin spánku, lehnete si do postele a nic. Nemůžete usnout? Převalujete se ze strany na stranu a kýžený spánek pořád nikde?

Praktické kroky k dosažení spánku

Občasné problémy s usínáním má asi každý, hodně práce, honí se vám hlavou spousta myšlenek, které z hlavy vypudit moc neumíte. Když se to stává pravidlem a vy máte problémy s usínáním dlouhodobě a pravidelně, je třeba začít s tím něco dělat. Dřív, než sáhnete po lécích na spaní, vyzkoušejte naše tipy a triky. Možná zrovna některý z nich může pomoci.

Zkuste pohyb

Nemusíte cvičit do unavení, ale postačí jít se projít, vyzkoušejte pomalý běh nebo jednoduché cviky. Je jedno, jaký pohyb to bude. Vypněte hlavu, muziku, nemyslete na nic, prostě jen jděte. Vyčistíte si hlavu a hned se vám bude lépe usínat.

Vlastní rituály

Před spánkem toho musíte hodně stihnout – sprcha, odlíčit se, vyčistit pleť, aplikovat krém, vyčistit si zuby, navštívit toaletu, vyvětrat, pročechrat polštáře. Vytvořte si z toho svou vlastní rutinu. Během toho totiž hlava nepřemýšlí, dělá to automaticky a opakující se akce signalizují, že je čas jít spát.

Meditace

Před spánkem vám pomůže vypnout hlavu, na okamžik se zastavit, nadechnout se, vypustit všechny starosti. Pomalu a zhluboka se nadechněte skrz nos, vydechněte skrz ústa. Nechejte myšlenky v hlavě volně plynout, nechejte je odplynout. Uvolněte se a celé opakujte, dokud se nebudete cítit úplně v klidu, bez jakýchkoliv myšlenek a problémů.