Spánek je pro lidské tělo i lidskou psychiku opravdu velmi důležitý. Bez něj nebudete fungovat na sto procent, nebudete mít energii na další dny, budete nevrlí a při dlouhodobém nedostatku spánku se mohou objevovat další problémy. I když jste rozhodnutí dodržet osm hodin spánku, lehnete si do postele a nic. Nemůžete usnout? Převalujete se ze strany na stranu a kýžený spánek pořád nikde?

Praktické kroky k dosažení spánku

Občasné problémy s usínáním má asi každý, hodně práce, honí se vám hlavou spousta myšlenek, které z hlavy vypudit moc neumíte. Když se to stává pravidlem a vy máte problémy s usínáním dlouhodobě a pravidelně, je třeba začít s tím něco dělat. Dřív, než sáhnete po lécích na spaní, vyzkoušejte naše tipy a triky. Možná zrovna některý z nich může pomoci.

Pryč od online světa

Před spaním určitě není dobré koukat do mobilu, sledovat sociální sítě, e-maily a podobně. Je to velký strašný zvyk, mnohdy i v posteli, před usnutím kontrolujete, kdo vám co lajknul nebo okomentoval. Mobil, počítač nebo notebook vyzařuje umělé světlo, které narušuje v mozku chemické látky a utlumuje tak spánek. Může proto narušit proces usínání. Raději hodinu až dvě před spaním vynechejte mobily a internetový svět.

Čtěte si

Před spaním není lepšího odpočinku, než si přečíst dobrou knihu. Celkově se zklidníte, přesunete myšlenky od stresu a shonu do fantazií a vymyšleného světa. Navíc se tím obohacujete na duchu a také zlepšujete svůj duševní proces.

Starosti bokem

Před spaním vám v hlavě víří tisíce myšlenek, napadají vás mnohé zajímavé otázky. Řešíte, jestli vůbec budete v životě úspěšní, co vaše práce, co doma, co vztah, zdraví rodičů a mnoho dalšího. Nechte všechno bokem, nepřemýšlejte, uvolněte se a soustřeďte se na spánek.