V průběhu šestinedělí se ženské tělo zbavuje přebytečných tekutin. Hojí se všechna porodní poranění a plocha v děloze, kde byla placenta, a kde především docházelo k výměně kyslíku a živin mezi ženským krevním oběhem a cévním systémem plodu.
Toto hojení po oněch šest neděl doprovázeno zmenšováním se samotné dělohy na její původní velikost. V průběhu toto se z rodidel vylučuje krvavá tekutina, která posléze mění svou barvu i vzhled. Tělo se čistí, proto se tomuto období říká „očistky“.
Sexuální život během očistek
Život však vyžaduje rovněž potřebu intimního styku mezi mužem a ženou. Během této doby by měl být veškerý sexuální život ženy přizpůsoben právě této době rekonvalescence. V těhotenství se mohlo souložit bez problému, pokud lékař nedoporučil opak, bezprostřední poporodní týdny však vyžadují sexuální zdrženlivost v zájmu svého vlastního zdraví…
Porodní poranění byste si totiž mohly během sexuálního styku prohloubit, nehledě na to, že může penetrací rovněž dojít k zanesení infekce. Zdravotní rizika, která tomuto mohou následovat, mohou nadále ovlivnit nejen zdraví dítěte v podobě infekčního mléka, ale také život ženy.
Pohlavní styk totiž představuje pro poškozenou svalovinu a sliznici opravdové nebezpečí, nehledě na bolest, kterou žena může pociťovat. O infekci jsme již hovořili taktéž.
Na druhou stranu se intimního kontaktu po dobu šestinedělí nemusíte plně vzdávat, existuje spousta doprovodné rozkoše, kdy se můžete věnovat alespoň orálnímu sexu, který muže jen a jen potěší. Pochva by však měla být tabu.
To však neznamená, že se po šestinedělí vrhnete na věc se vší vervou – stále je třeba vůči ženy ohleduplnosti. Rovněž neopomeňte antikoncepci, pokud nechcete rovnou další dítě, kojení sice nabízí určitou ochranu, ale v tomto ohledu příroda funguje jen tehdy, pokud nejsou přestávky mezi přiložením dítěte k prsu delší než čtyři až šest hodin.