V tomto článku si popíšeme stádia vývoje dítěte, přičemž každé z těchto stádií má své specifické projevy, se kterými se budou muset rodiče vypořádat. Pokud pomineme samotné těhotenství a porod, dostane se nám do rukou malý uzlíček, avšak celý vesmír pro nás.

Novorozenec

Toto období je charakterizováno jako první měsíc života dítěte. Právě v této době se miminko začíná přizpůsobovat vnějšímu prostředí, se kterým chtě nechtě přichází do styku. Kromě toho má zde dítě za úkol největší věc – zvyknout si mimo bezpečnou dělohu matky. Samozřejmě v této době miminko ještě plně nevnímá svůj okolní svět, navíc špatně vidí, ovšem je vybaven základními a život rozvíjejícími reflexy. Je to reflex pro sání mateřského mléka, omak, pláč a spánek.

Kojenec

Kojenec spadá do období prvního měsíce života dítěte. V této době se kojenec začíná přizpůsobovat svému okolnímu prostředí, ale stále saje mateřské mléko a stále je závislé na matce. Ovšem rychle se rozvíjí duševně a tělesně a právě kontakt s matkou je v této době nejdůležitější. Kromě toho mu začínají růst dolní a horní řezáky a pozor – dítě začíná rozlišovat barvy.

V první roce života dítě váží okolo deseti kilogramů a měří pětasedmdesát centimetrů. Co se týče slovní zásoby, zvládá kojenec tři až pět slov, jako je máma, táta a podobné. Pořád však platí to, že enormně spí.

Batole

Dítě se označuje za batole do tří let svého věku. Začíná lézt a chodit a do jeho dvou let se mu prořezávají mléčné zuby. Na konci batolecího věku už zvládá tisíc slov a dokáže se naučit základním hygienickým návykům. Kromě toho již samo přijímá potravu a zlepšuje své pohyby. V této době se vaše dítě rychle učí a kopíruje vaše jednání, proto je tento čas nejdůležitějším v životě dítěte.

Předškolní věk

Jedná se o věk do šesti let, kdy dítě rozvíjí své duševní schopnosti. Navíc má potřebu něco konat, a to zejména v dětském kolektivu. V této době dítě umisťujeme do mateřské školy, kde se začíná socializovat a rozvíjet své společenské styky. V předškolním věku je stěžejním základem hra, která rozvíjí paměť, řeč a myšlení. Zároveň je to období prvního vzdoru a dětem začínají růst druhé zoubky.

Mladší školní věk

Mladší školní věk je období do dvanácti let věku života dítěte. Jedná se o první stupeň základní školy. Zde má již dítě trvalý chrup a začíná denně chodit do školy a socializovat se. Kromě toho si zvyká na nezbytné povinnosti a musí se podřizovat časovému rozvrhu.

Starší školní věk

Neboli puberta, rebélie, je připisována do patnácti let věku, ačkoli se vám může zdát, že funguje až do dvaceti let. V této době se začínají probouzet pohlavní žlázy, urychluje se růst a vaše miminko se stává dospělým jedincem. Dívkám rostou prsy, okolo dvanácti let přichází menstruace, chlapcům zase rostou chlupy a začne se u nich vyvíjet sperma.

Adolescence

Adolescence je takzvané období dorostu – období do osmnácti let. O tomto čase se začíná zpomalovat růst, jedinec se začne měnit zejména po psychické stránce, je již plně pohlavně dospělý a hledá svou identitu.

Tip: Prohlédněte si náš magazín pro ženy