„Gábinko, uděláme hačí?“ S prosebným tónem hovořím k dceři. „Ne, ne“ zašvitoří dcerka a jde si hrát. Když už se na nočník posadí, ihned se zvedne. Takhle to udělá alespoň třikrát či čtyřikrát, ale „ee“ neudělá. Takzvané „nočníkování“ zkoušíme už delší dobu, ale stále nic. Asi třikrát za tu dobu, co to zkoušíme, se malá vyčůrala. Takový aplaus, co se dostavil, ale nezabral.

Na osmnáctiměsíční kontrole jsem učení na nočník konzultovala s lékařkou, která říkala zkoušet, ale nenutit, což zkoušíme dál. Kolikrát si říkám, že jsme měli začít kolem půl roku, kdy děti samy začínají sedět. Znám maminky, co dítě posadily na nočník a děj se vůle boží. Má ale dítě rozum, co se vlastně po něm chce? Já jsem dcerku na nočník nenutila. Kamarádky holčička chodí od té doby, co sedí a hezky dělá „ee“ do nočníku.

Další kamarádka, která má o měsíc staršího syna (21. měsíců), si stěžovala, že malý také nechce na nočník, ani na sedátko, které se dává na normální wc sedátko. Řekla jsem jí, že jsem malou „spřátelila“ s nočníkem tak, že jsem jí na něj posadila oblečenou. Poté se už nebála. Přemýšlím už nad koupí hracího nočníku, ale když jsem koukala na jeden hodně známé značky, zděsila jsem se ceny.

Máte nějaké rady, zkušenosti? Pomozte, však už mají oba věk dělat „ee“ do nočníčku. Děkuji předem.