Ty jo, už zase jede vysoká. Doufám, že mi někdo pomůže s kočárkem“ říkám si v duchu.  Když mě, ale čekající na autobus zahlédnou, rozprchnou se do ostatních dveří, jen těm prostředním s nástupem kočárků se vyhnou. Záchrana na obzoru, přicházející mladík se nabídl, že mi pomůže.

Ano, je to hromadná doprava, co mě trápí. A vím, že nejsem jediná maminka, je nás asi dost. Minulý týden jsem navštívila rodiče v mém rodném městě. S kamarádkou jsme se dohodly, že spolu budeme trávit veškerý volný čas. Děti si spolu pohrají a my si aspoň pořádně „pokecáme“ o životě. Po domluvě jsme se sešly na zastávce. Koukáme na jízdní řád a žádný bezbariérový trolejbus nejede. V tu chvíli jsme nic neřešily, jelikož jsme si navzájem pomohly. Naštěstí, že nás pan řidič zaregistroval a svolil k přepravě obou kočárků. Co kdyby ukázal, že vezme jen jeden? Je pravda, že v městské hromadné dopravě je povoleno přepravovat pouze jeden kočárek. U kávy v dětské herně jsme se k tématu k dopravě kočárků vrátily. Snad všechny maminky trápí lhostejnost lidí, kteří raději dělají, že vás s kočárkem nevidí. To se stalo mé jiné kamarádce, která má dvojčata. Pro ni bylo cestování autobusem nemožné. Po dvou neúspěšných nástupech s prosbou o pomoc, cestu hromadnou dopravou vzdala a využila pohodlí automobilu. Jenže spousta maminek takové možnosti nemá.
Jízdní řády mívají značení nízkopodlažního autobusu, ale jeho značení vedle času jaksi chybí. Jestli jede jeden nízký za hodinu? Ve větším městě si člověk opravdu musí zvykat prosit lidi okolo sebe. Najdou se tací, co pomohou rádi, jiní se tváří, ale nakonec kočárek uchopí. Nebo maminky musí posilovat ruce, aby si kočárek do schodů vynesly samy. A to jsou některé kočárky pěkně těžké.
Po týdnu v rodném městě jsem zjistila, že jezdí převážně vysoké trolejbusy či autobusy, tak jsme radši jízdu MHD vzdaly a chodily pěšky. Sice nám přesuny trvaly déle, ale pořád lepší, než přemýšlet nad tím, kdo asi pomůže. Jsem ráda, že bydlím ve městě, blízko centra, kde si kamkoliv dojdu. Přesto bych byla ráda, aby se tato situace ve městech zlepšila a maminky měly o starost méně…