Huráááá, jsem těhotná. Ale budu si umět poradit s miminkem? Dostanu se ještě někdy ven z domu? Nálady budoucí maminky se mění častěji a neočekávaněji než aprílové počasí. Proč tomu tak je?

V těhotenství se mění nejen ta fyzická část osobnosti maminky, ale také ta duševní, psychická. Jinak se začne dívat na svět, na svůj život. Žebříček hodnot se změní téměř od základu. A to vše pod vlivem rodící se nové lásky, pocitu odpovědnosti – a samozřejmě také hormonů. Změny nastávají od chvíle, kdy se spermie spojí s vajíčkem. Probíhají nezávisle na vás, protože často zjistíte, že jste těhotná až mnohem, mnohem později.

Na houpačce
Úroveň jednotlivých hormonů se mění. Jedny narůstají, druhých ubývá. Vše proto, aby miminko mělo co nejlepší podmínky pro harmonický vývoj.
Pro maminku tyto změny hladiny hormonů mohou opravdu představovat houpačku protichůdných pocitů a nálad. V jednu chvíli jste nadšená, že čekáte miminko, ale záhy dojdete k závěru, že vlastně nemůžete být matkou, protože na to prostě nemáte. V jednu chvíli s křikem posíláte manžela na nákup, abyste mu záhy po návratu vynadala, že vás nechává tak dlouho o samotě.
Sama jste překvapená ze svých reakcí a máte pocit, že je absolutně neovládáte. Ale zachovejte klid – podobným obdobím prochází většina těhulí. Po prvním trimestru by se měla hladina hormonů stabilizovat, vy si na myšlenku mateřství zvyknete a nastane ten pravý čas se z těhotenství radovat.

Může být i hůř
Ale ne vždy lze všechno svádět jen na „těhotenské“ hormony. Vliv má také to, jak jste prožívala období menstruace před těhotenstvím, váš věk a kolikáté těhotenství prožíváte (to první vyvolává prý větší bouře emocí).
Reakce na jiný stav se také liší podle toho, v jaké životní „fázi“ se právě nachází maminka, ale i celá rodina. Jestli je těhotenství chtěné nebo je „nepříjemným“ překvapením pro maminku, partnera i nejbližší okolí.

Co s tím?
Zkusíme vám poradit nějaké finty, jak prožít těch krátko-dlouhých 9 měsíců relativně v pohodě a v radostném očekávání miminka.

Opakujte si „bude lépe“ – změna hladiny hormonů je v těhotenství naprosto normální. Vysvětlujte sama sobě, že změny nálad prožívají všechny ženy, brzy pominou a budete se cítit opravdu lépe.

Hledejte oporu – povězte někomu blízkému o svých pocitech. Pokud v sobě budete emoce hromadit, nepřinese to nic dobrého ani vám, ani miminku. A při rozhovoru budete mít možnost se na vše podívat s nadhledem a tak nějak reálněji.

Poznejte své miminko – díky ultrazvuku a poslechu jeho srdíčka. Miminko se tak pro vás stává někým opravdovým, reálným. Snáze se potom vzdáváte různých radostí a lépe snášíte různé starosti, když víte, pro koho to děláte.

Získávejte informace – čtěte literaturu pro budoucí maminky. Navštěvujte předporodní kurzy. Najděte si v okolí nebo na internetu stejně „jiné“ maminy. Připravíte se tak lépe na porod i na to, až vás bude o jednoho více.

Rozmazlujte se – každý den zvládněte něco milého a příjemného pro sebe. Cokoliv, co vás baví a udělá vám radost – chvíle s knížkou, chvíle s kamarádkou, chvíle na nákupech, chvíle v bazénu. Jen nezapomínejte, aby vaše radosti byly příjemné a hlavně bezpečné pro vaše miminko.

Hýbejte se – pokud to váš zdravotní stav dovolí (konzultujte s gynekologem), rozhodně se sportu nebo alespoň aktivnímu pohybu nevyhýbejte. Prospěje to nejen vám, ale i vašemu miminku –a vaše tělo to lépe připraví na tu těžkou práci zvanou porod.

Těhotenství je dar. Tak si ho užívejte plnými doušky – i když ne vždy to pro nás ženy bývá takové to pohodové a „nejkrásnější“ období v našem životě.