První, co si budoucí maminka musí uvědomit, je následující nevyvratitelný fakt – tělo dospělého člověka se skládá ze 60% z vody a tělo miminka v bříšku dokonce z 94%! Takže určitě není pochyb, že pití je vlastně základ celého jeho bytí či nebytí!

Určitě víte, že byste měly vypít cca 8 skleniček tekutin denně (to je minimum odpovídající cca 1,5l vody – káva nebo alkohol se rozhodně nepočítají) – a v těhotenství by to mělo být ještě o další 2 skleničky více. Ale nejen množství pití je podstatné. Důležitá je i skladba toho, co pijete. Já piji již několik let vodu z vodovodu, protože mám pocit, že mě nejméně „zatěžuje“. Ale ne v každém městě je tato voda vhodná k bezprostřednímu pití.

Proto náš trh nabízí dostatečný výběr vod balených – minerálky, různě ochucené, s různým složením prvků. Vhodné jsou i různé čaje – jen na ty bylinkové v těhotenství pozor!
Pitím dostatečného množství tekutin můžete zabránit některým problémům, které ženu v těhotenství čekají. A pití má být rozloženo rovnoměrně do celého dne. Rozhodně nepomůže, když ráno vypijete půl láhve minerálky a večer druhou půlku.

Co všechno vás v těhotenství může čekat a v čem mám kvalitní pitní režim může pomoci:
Nevolnosti
Nevolnosti bývají nejčastější v 1.trimestru. Zpravidla po 14tt přejdou (ale to bohužel také není tak samozřejmé). Ve chvíli, kdy často zvracíte, je nutné doplňovat alespoň tekutiny. Dehydratace je nebezpečná pro matku i pro plod.
Zácpa
Zácpa bývá běžným, byť také značně nepříjemným, doprovodným jevem těhotenství. Dostatečné množství tekutin neodstraní daný problém, ale určitě ho pomůže zmírnit. Nevynechávejte ani na polévky a ovocné šťávy.
Suchá pleť
Protože v těhotenství spotřebovává organismus větší množství tekutin, může se to projevit i tímto způsobem – vaše pleť je sušší. Ne vždy to vyřeší zvýšená péče o pleť. Stává se, že na některé kosmetické přípravky, které jste dosud užívaly, reaguje vaše pleť podrážděním. Proto je jistě vhodnější pleť hydratovat zevnitř – dostatečným množstvím tekutin.
Sport
Je důležité, abyste se nevyhýbali fyzické aktivitě po celou dobu těhotenství. Samozřejmě úměrně aktuálnímu zdravotnímu stavu. Dobrá fyzička pomůže nejen ženě, ale i dítěti, se lépe připravit na porod. Ale opět je nutné mít na paměti, že při fyzické námaze se tělo více potí a tudíž odchází více tekutin. A ty je důležité zpětně doplnit. Než začnete cvičit, vypijte sklenku vody. Po dobu cvičení popíjejte a na závěr opět vypijte celou sklenku. Pak by mělo být vše v rovnováze.
Otoky
Tělo budoucí maminky snadno otéká, protože se tekutiny hromadí v tkáních. Nejčastěji natékají ruce (dlaně a prsty) a nohy (chodidla a kotníky). Nejvíce viditelné jsou na konci dne nebo když maminka pobývá dlouho v teple. I s tímto problémem by měl správný pitný režim alespoň částečně pomoci.
Letní vedra
Ve chvíli, kdy jsou teploty více než vysoké, odchází s potem z těla i velké množství tolik potřebných tekutin. Tělo může vypotit až 0,5l vody za hodinu! Takže 2 litry tekutin je minimum, které musí žena v takových vedrech vypít. Spíše se doporučuje až 3 litry. Při nedostatku tekutin může právě v tomto teplém počasí žena pociťovat závratě, značnou únavu, křeče v lýtkách nebo mravenčení v rukou. Neváhejte a hlídejte si dostatečný pitný režim – můžete ublížit sobě i miminku!
Poslední měsíc těhotenství
I když nemáte vůbec chuť, musíte pít! Tekutiny odvádějí z těla škodlivé látky, ale také napomáhají dostatečné činnosti ledvin, které pracují nejen pro maminku, ale i pro miminko. Pokud málo pijete, moč se stává hustší a z těla se stává živná půda pro různé infekce močových cest. A to zvláště v posledním měsíci opravdu není to pravé ořechové ani pro vás ani pro miminko.
Cesta letadlem
Nezapomínejte na to, že vzduch v kabině bývá hodně vysušený a vás to odvodňuje více než jindy. Po dobu dvou až tří hodinového letu musíte vypít minimálně litr tekutin. Trvá-li cesta déle, množství tekutin úměrně tomu navyšujte.

Vyjmenovala jsem jen několik příkladů, kdy vám dostatečný pitný režim může pomoci cítit se lépe a zabránit problémům v těhotenství. Snad vám to pomůže si uvědomit, jak jsou tekutiny důležité nejen pro vás, ale hlavně pro vaše miminko