Nástupem do školky se dítě stává samostatnější, definitivně máte doma „velké“ dítě, žádné miminko, které potřebuje maminčinu náruč. Adaptace na školkové prostředí probíhá u každého dítěte jinak. Někdy je přechod do školky hračka, jindy trvá týdny, než se děti s novým prostředím sžijí.

Dítě a školka

Děti se určitě budou těšit na nové kamarády, na nové hračky, procházky. Zároveň však chtějí mít maminku vedle sebe, ideálně to celé prožívat přímo s ní. A to bohužel nejde. Některé děti nemají problém, jiné se zase trápí dlouhou dobu. Dnes však existuje řada možností, jak dětem tento přechod ulehčit.

První dny s rodičem

Školky mají obvykle možnost být ve třídě první dny s dítětem. Nebude se v novém prostředí mezi novými dětmi cítit tak samo, bude tam mít vás, své bezpečí a jistotu. Pozná spolu s vámi školkový režim, jak to celé funguje. Spolu s učitelkami je možno probrat požadavky a potřeby dítěte. Rozhodně se na začátku nedoporučuje celodenní pobyt v mateřské školce, ale dítě zvykejte postupně.

Vše v pohodě

Na vaše ranní rituály si vyhraďte dostatek času. Nespěchejte, neoblékejte se v nervozitě nebo nesnídejte za běhu do školky. Ranní spěch neprospěje nikomu a pohodový den tak může být v nedohlednu. Myslete na to, že školka pro děti není za trest, nesmí mít pocit, že na něj nemáte čas a do školky ho jen tak „odložíte“.

Něco z domu

Přibalte dětem nějakou oblíbenou hračku, polštářek či cokoliv, co mu bude připomínat domov, co je jeho oblíbenou věcí. Lépe se tak sžije s prostředím a nebude si tam připadat cizí. Zajímejte se o to, jak to ve školce chodí, jaké má dítě kamarády, co celý den děti dělaly a podobně. Děti vám samy sdělí, co se jim ve školce líbí, co ne. Sdílejte radost a nadšení s dětmi a rozptylujte jejich obavy.