Pohled na muže, který se „drbe“ v intimních partiích není nic výjimečného a většina žen při pohledu na ně jen obrátí oči v sloup. Vidět drbající se ženu v rozkroku na veřejnosti uvidíte těžko, přestože mnoho žen trápí problémy s intimními partiemi a svědění pochvy je jedním z nich. Svědění pochvy nemusí značit nic závažného, někdy ho můžete pociťovat při silné menstruaci nebo nachlazení. Pokud však svědění přetrvává, může se jednat o závažnější problém, který je neprodleně potřeba konzultovat s vaším lékařem. Znáte nejčastější příčiny nepříjemného svědění v intimních partiích?

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce nebo-li vaginální mykóza je nejčastějším důvodem pálení a svědění pochvy. Mezi další příznaky patří výtok, který není cítit. Kandidóza, jak se také nemoci někdy říká, je způsobeno přemnožením bakterií (nejčastěji Candida albicans). Pokud máte podezření, že vás toto onemocnění trápí, nemusíte se stydět. Kandidóza postihne alespoň jednou za život 70-75% žen.

Nejčastěji kvasinková infekce postihuje ženy, ale také muže, s oslabeným imunitním systémem, s cukrovkou, ve stresu nebo při hormonálních změnách.

Užíváním laktobacilů snížíte riziko opakování nemoci. Tyto „hodné“ bakterie udržují bakteriální rovnováhu v celém těle, včetně vašich intimních partií. Léčba kvasinková infekce není nijak náročná, k dispozici jsou různé gely, masti nebo prášky, které se zavádí do intimních partií.

Při léčbě kvasinkové infekce velmi pomáhá vyřadit z jídelníčku některé potraviny (bílé pečivo, alkohol) – tzv. protikvasinková dieta.

Alergická reakce

Otoky a svědění pochvy může způsobují také alergické reakce. Ovšem zjistit, co vám konkrétně vadí, je leckdy oříškem. Nepříjemné svědění může zapříčinit prášek na praní nebo aviváž (zejména parfémované aviváže jsou na praní spodního prádla nevhodné). Spodní prádlo z nevhodného materiálu, parfémovaná mýdla, sprchové gely mohou vaše intimní partie podráždit a způsobit svědění pochvy. Mnoho žen také podceňuje výběr toaletního papíru, parfémovaný není příliš vhodný.

Lupénka

Psoriáza se objevuje především na horní části, především na pažích a hlavě. Existují však ojedinělé případy, kdy se lupénka objeví také v tříslech nebo přímo na genitáliích. V takovým případě ihned navštivte svého gynekologa nebo kožního lékaře.