Jste s dítětem doma, a začínáte být nespokojená? Věřte, že tyto pocity zažívá spousta žen. Proto jsme pro vás sepsali 5 tipů, jak se nezbláznit na mateřské a jak docílit spokojenosti celé vaší rodiny!

1. Nebojte se jeslí či školky

Některé maminky mají strach své dítě umístit do jeslí nebo školky, protože se bojí, že mu tím ublíží. Pokud mezi ně patříte, zkuste tam potomka poslat na zkoušku a uvidíte, zda se mu zalíbí společnost ostatních dětí, či nikoliv. Zjistíte-li, že je tam spokojený, získáte tak každý den čas na jiné aktivity (úklid, nákup, ale i odpočinek). Čas jen pro sebe si nebojte dopřát, vyplatí se to nejen vám, ale i celé vaší rodině!

2. Najděte si mezi maminkami kamarádku

Dalším užitečným tipem, který vám může pomoci nezbláznit se na mateřské je nalezení kamarádky mezi maminkami. Na hřišti, na Facebooku či jinde můžete narazit na podobně smýšlející, sympatickou ženu, s níž budete ráda sdílet vaše radosti i starosti. Věřte, že řada matek řeší stejné či podobné problémy. Proto se za ně nestyďte a nebojte se je sdílet! Sednete-li si s nějakou, můžete trávit volný čas společně s vašimi dětmi. Vypadnete tak ze stereotypu a užijete si dny na mateřské či rodičovské dovolené.

3. Požádejte o pomoc rodinné příslušníky

Řada žen postrádá během péče o potomka svůj čas na koníčky, jimž se věnovaly před porodem. Jestliže se vám stýská po nějaké aktivitě, kterou byste opět ráda dělala, ale nemáte na ni čas, promluvte si o tom s rodinnými příslušníky a požádejte je o pomoc. Nemusí se jednat pouze o hlídání, ale například i o finanční podporu nebo část vybavení, jež k provozování koníčku potřebujete či výpomoc v domácnosti. Nebojte se zapojit partnera, i přestože chodí do práce. Překonejte zažité vzorce a pamatujte, že dítě potřebuje trávit čas i s ním.

Pamatujte, že odpírání pomoci vás může dovést k vyhoření! Přiznejte, že ne všechno dokážete zvládnout. Uvidíte, že se vám díky delegování úkolů uleví.

4. Nezapomínejte na váš partnerský vztah!

Neméně důležitý tip, jak se nezbláznit na mateřské, zní – nezapomínejte na váš partnerský vztah! Najděte si čas na společné chvilky pouze ve dvou. Vyražte do kina, divadla, do přírody nebo začněte dělat cokoliv jiného, co jste měli rádi a podnikali ještě v době, kdy jste spolu chodili. Uvidíte, že tím narušíte stereotyp a oba si odpočinete.

5. Začněte se opět vzdělávat!

Uvažujete-li o změně práce, v době mateřské a rodičovské je ten správný čas na sebevzdělávání! Popřemýšlejte o možnostech a přihlaste se na rekvalifikační kurz, který vám po návratu do pracovního procesu pomůže získat zaměstnání (příp. začít podnikání) ve vašem vysněném oboru!

Zdroj: emimino.cz, maminka.cz