Aby se mohla noha vašeho dítěte zdravě vyvíjet, musíte vybrat boty, které mu ve vývoji nebudou bránit. V článku vám poradíme, jak na to.

Obuv pro dítě je potřeba neustále obměňovat. Nejenže se časem opotřebí, ale hlavně z ní brzy vyroste. Proto se připravte na to, že každý půlrok bude potřeba nakoupit nové vybavení. V tomto článku vám poradíme, jak na to a na co si dát pozor.

Děti se rodí zdravé

Statistiky říkají, že 99 % procent dětí se rodí se zdravýma nohama. S přibývajícím věkem se ale počet vad nohou zvyšuje. A to výrazně. Až polovina dětí ve školním věku tak trpí některou z vad nohou. Mohou za to už nevhodné botičky pro batolata, která mají za následek špatné formování nohy. Proto je důležité, abyste už od útlého věku dávali na výběr bot velký důraz.

K tomu, abyste problémům zabránili, je potřeba rozpoznat zvláštnosti stavby dětské nohy. Ta se totiž od dospělého chodidla výrazně odlišuje. Její nejdůležitější vlastností je schopnost velice rychle růst. Noha malého dítěte vyroste v průměru 15 až 18 mm za rok. Kosti jsou navíc dlouhou dobu chrupavčité. To znamená, že pokud zvolíte špatné dětské boty, mohou se snadno deformovat.

Kdy koupit první boty?

U prvních bot velké procento rodičů chybuje a obuje své dítě do pevných bot. Jelikož ale batole ještě neumí chodit, není to vůbec potřeba. Ba co víc, je to dokonce zdraví nebezpečné. Jako první botičky pro batolata tedy volte měkké capáčky nebo speciální zateplené návleky. Doporučujeme dětské boty, které svým tvarem napomáhají přirozenému rozvoji dítěte a nebrání v růstu.

Pokud nechcete růst dítěte omezovat, můžete botičky u batolete úplně vypustit. V zimě vsaďte na kombinézu, která má chodidlovou část sešitou. První boty kupte až když začne dítě chodit. Rozhodně je nekupujte dopředu, protože, jak už jsme si řekli výše, byste mohli dítěti spíše uškodit.