Máte strach, že vám bílé spodní prádlo zešedne a ztratí svou barvu a zářivost? Přesvědčte se, že jej perete správně. Nezáleží totiž jen na pracím prostředku, ale i na teplotě a tvrdosti vody, již používáte k praní.

Jakou zvolit teplotu?

V první řadě volte odpovídající teplotu, která se liší podle prádla, které perete a podle jeho znečištění. Jemné prádélko, jako jsou kalhotky a podprsenky, perte maximálně na 40 °C a případně nižší teplotu, protože bílé barvě dělá dobře chladnější voda. Ideální je samozřejmě ruční praní, jenž je citlivé jak bílé barvě, tak jemnému materiálu (například krajce). Silně znečištěné prádlo, jako jsou ponožky, můžete prát i na 60 °C. Kalhotky a boxerky z bavlny můžete v případě potřeby taky vyprat na vyšší teploty, ale dávejte si pozor na gumičky v kalhotkách. Velký pozor si dejte u stahovacího prádla, které je vyrobeno ze syntetických materiálů, jež může vyvářka poškodit. V ideálním případě perte prádélko ve vodě teploty určené výrobcem na štítku. Například bezešvé spodní prádlo Intimidea doporučujeme prát maximálně na 30 °C.

Ještě se vraťme k podprsenkám. Čím nižší teplota, tím lepší je výsledek. Při praní na vysokou teplotu ztratí vycpávky tvar a mohutnost. Existují programy ruční praní nebo jemné prádlo, které můžete využít. Podprsenka se může zkroutit a vytvářet vypoukliny pod tričkem nebo halenkou. Proto je nevhodné je například sušit na topení a ani v sušičce.

Jaké použít prací prostředky?

Na jemné prádlo, zvláště podprsenky, použijte speciální prostředek na jemné prádlo, ideálně tekutý. Používejte také speciální bělidla, rozhodně nesahejte po savu. Skvrny přírodního charakteru skvěle odstraní žlučové mýdlo, které je ve strouhané podobě možné přidat do praní, ale ideální je skvrnu mýdlem předeprat.

Standardně ale používejte prášky určené přímo na bílé prádlo, protože obsahují rozjasňovače. Nic nezkazíte použitím octa místo aviváže, ocet má také schopnost rozzářit barvu a navíc hubí plísně a některé bakterie. Namísto octa můžete použít také kyselinu citronovou. Tyto roztoky (ideálně s přidáním sody) napomáhají proti šednutí prádla také tím, že odstraňují z pračky vodní kámen a změkčují vodu, která kámen i šednutí způsobuje. To jsou totiž také okolnosti, které bílému prádlu nepomáhají.

Další tipy na praní spodního prádla

Pokud neperete podprsenky v ruce, vkládejte je před praním do speciálního sáčku, stejně jako další jemné spodní prádlo, jež mohou vyšší otáčky poškodit. Využívejte speciální programy na jemné praní.

Bílé prádlo perte odděleně, a to zejména od tmavého prádla, neboť tmavší barvy se mohou lehce uvolňovat a bílé prádlo postupně šedne. Občas se vám možná povede na prádle způsobit nějakou skvrnu.