Příčinu nenaplněné touhy po dítěti nerozpoznáme vždy snadno. Zde jsou některé z otázek, které si v ordinaci jako lékaři klademe společně s pacientkou nebo párem:

Je příčina na její straně, nebo na jeho? Nebo snad u obou? A v čem porucha vlastně spočívá? Je původu hormonálního? Nebo jsou to neprůchodné vejcovody? Nejde o infekci? Nebo mají oba sexuální problém? Mají spolu pohlavní styk? Akceptovali by oba lékařské vyšetření? A opět pár čísel o příčinách, i v podrobnostech.

U starších dvojic, které jsou již léčeny s diagnózou „sterilita“, jsme příčinu zjistili v průměru:
ze 30 % u ženy,
ze 30 % u muže,
ze 30 % na straně muže i ženy,
u 10 % jsme nezjistili žádnou rozpoznatelnou příčinu ani u muže, ani u ženy.

Nejčastější poruchy na straně ženy

Když lékaři pátrají po příčině bezdětnosti na ženské straně, pak nalézají:
u 40 % hormonální poruchy (např. chybění ovulace nebo slabost „žlutých tělísek“),
u 20 % neprůchodné vejcovody (jako následek dřívějších zánětů),
u 10 % děložní myomy,
u 10 % endometriózu,
u 10 % poruchy složení poševního hlenu,
u 10 až 20 % žádnou poruchu, která by byla z lékařského hlediska vysvětlitelná.

Nejedna žena nadto trpí více poruchami zároveň. K tomu je třeba bližší vysvětlení.

Hormonální poruchy
: Může to být nepovšimnutá hypofunkce štítné žlázy (hypotyreóza), nadměrná produkce testosteronu (hyperandrogenemie) nebo prolaktinu, hypofunkce podvěsku mozkového nebo nevyvážená funkce vaječníků (např. slabost „žlutých tělísek“). Měsíční zrání vaječných buněk a menstruace závisí na správném a vyváženém fungování všech těchto hormonů, a tak může již lehká porucha způsobit dočasnou neplodnost.

Neprůchodné vejcovody: Ty je možno zjistit jen dvěma způsoby. Endoskopií (malou operací v narkóze) nebo provedením kontrastního vyšetření ultrazvukem. K uzavření vejcovodů může dojít následkem zánětů nebo infekcí chlamydiemi. Chlamydie jsou bakterie, které se tu a tam přenášejí pohlavním stykem. Milostný partner si toho ani nemusí všimnout. Záněty vejcovodů způsobují bolesti v podbřišku a mohou být dobře ošetřeny. U malého množství žen však neprůchodné vejcovody zůstanou jako trvalý následek. V takovém případě už se semenná buňka s buňkou vaječnou nespojí.

Myomy: Jsou to nezhoubné nádory ve svalovině dělohy. Po třicítce se vyskytují hojně. Většina žen může otěhotnět i s myomy. Někdy však mohou těhotenství znemožňovat.

Endometrióza: Je to svérázná hříčka přírody. Malé ostrůvky slizniční výstelky (endometria) se vejcovody dostanou do břišní dutiny, kde mohou pokrýt nejrůznější orgány, např. vaječníky. Ve vzácných případech se tyto ostrůvky rozšiřují tak, že způsobují vznik krvavých cystiček (endometriózních cyst). Ty mohou zneprůchodnit vejcovody a tím záporně ovlivnit plodnost. Většinou můžeme endometriózu rozpoznat jedině laparoskopií (tj. endoskopicky).

Poševní hlen má uprostřed cyklu, v době ovulace, velice zvláštní složení. Je tekutý jako slina, aby jím mohly proplout semenné buňky. Sebemenší nepovšimnutá infekce této oblasti může vyřadit semenné buňky ze hry. Nepříznivé prostředí jim však může vytvořit také alergická reakce sliznice. Také ta může semenným buňkám zabránit v proniknutí k buňkám vaječným.

Žádná porucha není objevena, což samozřejmě neznamená, že žádná neexistuje. Jen ji dosud ani nejlepšími technickými postupy nedokážeme nalézt. Proces vzniku těhotenství dosud neznáme do všech podrobností.

Duševní faktory: Mohou působit do větší nebo menší míry na všechny faktory zatím uvedené, především samozřejmě na správnou regulaci tvorby hormonů.

Mužské problémy s plodností

Zjistit, je-li muž schopen zplodit dítě, je snadné. Jenže mužům bývá nepříjemné podrobit se tzv. andrologickému vyšetření. Jakmile jde o otázku potence, bývají muži citliví. V řeči a v obecné představě „pravého muže“ je plodnost (schopnost zplodit potomka) takřka nerozlučně spojena s mužností jako takovou. Nicméně není jistě třeba dokazovat, že schopnost milovat, schopnost erekce a schopnost plodit jsou tři různé potence.

Lékaře nejprve zajímá, jestli má muž vůbec chuť milovat se se svou partnerkou, jestli mu to dělá radost a může mít erekci, ba zda spolu vůbec mají sexuální styk. Bezdětnost je často skutečně následkem sexuálních poruch, podmíněných duševně nebo tělesně (např. poruchy erekce nebo předčasný výron semene – obojí lze dobře léčit).

Chemický a mikroskopický rozbor semene, tzv. spermiogram, prokáže, zda je plodnost snížena. Správnými specialisty pro tyto rozbory jsou endokrinologové, andrologicky vzdělaní gynekologové, kožní lékaři a urologové.

Citlivý lékař má pro tuto nepochybně svéráznou situaci k dispozici malou příjemnou místnost, kde může pacient v klidu sám „získat“ svůj vzorek – sebeuspokojením (masturbací).

Většině mužů je pravděpodobně nepříjemné až trapné jen tak začít masturbovat na pokyn lékaře. A přitom celé vyšetření funguje jedině za předpokladu dostatečné míry prožívané slasti. V medicíně opravdu jedinečná situace.

Promptně pořízený spermiogram pak může ukázat:
normální nález;
příliš málo semenných buněk;
jejich nízkou pohyblivost;
nedostatek semenných buněk normálního tvaru;
nepříznivé chemické složení semenné tekutiny.

Protože kvalita tvorby semenných buněk u mužů povážlivě kolísá v čase, vyžaduje nepříznivý nález nové vyšetření po několika týdnech nebo měsících.
Možnými příčinami mohou být: stres, nezdravá výživa, kouření, alkohol, škodlivé látky, horko; hormonální poruchy; poruchy látkové výměny (diabetes, artritida, onemocnění jater); „křečové žíly“ na varlatech (varikokéla) – je snadné je zjistit a mohou být odstraněny malým operativním zákrokem; „nesestouplá varlata“ – varlata jsou od dětství mimo šourek, čímž je narušena tvorba semenných buněk; dřívější záněty varlat během příušnic, záněty nadvarlete po infekci chlamydiemi, záněty prostaty – infekce je snadno možné léčit; genetické příčiny.

Sdílejte
Předchozí článekPopelka
Další článekKrotitel