Small format Spanish dictionary, held open on a white background, having it's brownish pages flipped up into the air describing an almost semicircular area. The words and their respective translations are distributed on two columns.

Jednou týdně se setkáváme s kamarádkami na kus řeči v prostorách jednoho z mateřských center. Naše děti se dosytosti vyřádí, mají k dispozici hernu plnou hraček, knížky, stavebnice a my maminy vypustíme alespoň na chvíli z hlavy běžné starosti. Tedy, pokud je vypudit jde. Zrovna minulý týden se sešlo zdravé jádro party, byl klid a soukromí na povídání. A my se dostaly k tématu – odpouštění.

Zjistily jsme, že každá z nás má někde v duši zasunutou vzpomínku, která se vždycky v tu nejnevhodnější dobu vynoří a bodá hluboko u srdce.

Gábina nedokáže odpustit manželovi nevěru, které se dopustil na Silvestra před patnácti lety. On lituje, ke kamarádce se chová moc hezky. Pomáhá jí i se starostí o nemocné rodiče. Potom přijde chvilkový zkrat a Gábina mu jeho dvacetiminutový poměr po tisící vyčte. Tím ubližuje jejich vztahu a ona to moc dobře ví.

Helča je smutná z toho, že její přítel neuznává dárky. Nebyl k tomu vedený od malička. Doma razili přístup, koupím si právě to, co potřebuji, k čemu tedy dárečky. Výročí, svátky nebo narozeniny, nic z toho nebude oslavovat. Helenka mu to nemůže odpustit a touží prý po maličkostech pro radost. I když, mezi námi, nevím jak to ve skutečnosti myslí, on jí totiž koupil před měsícem auto.

Nikola žárlí na tchyni. Stará paní volá synovi desetkrát denně, bombarduje ho zprávami a je nad slunce jasné, že on s ní komunikovat bude dál a rád. Neschvalujeme to, ale chápeme. Nikola se cítí podvedená a vyčítá, že ji nemá tak rád jako dřív.

U Janči bývají bouřlivé, hlučné scény. S manželem jsou oba velmi temperamentní, na denním pořádku je, že na sebe řvou a za deset minut se drží kolem krku. Jejich vztah nahlodává jen častá přítomnost městské policie, kterou volají sousedé pro rušení nočního klidu. Oni se pak v klidu hádají dál.

Janičky tam máme dvě a ta druhá má i dvojitý problém. Před několika lety se podruhé vdala. Několik let se vzpamatovávala z prvního manželství, dalších pár let splácela dluhy, které jí exmanžel dobrovolně přenechal. Našla si přítele Jirku a zvažovala, jestli má svým sedmiletým dvojčatům – klukům, přivést domů nového tatínka. Až když jí začali přerůstat přes hlavu, vsadila na Jiřího a vzala si ho. Jenže, ona je láskyplný člověk s liberálním přístupem a když se její děti proti ní spyknou, nehne s nimi ani párem krav. Jirka se nemůže dívat, na to, jak ji trápí. Jenou to nevydržel a kluky zbil. Nepřísluší mi hodnotit, jestli to bylo jednání správné a nebylo jiné východisko, Jana to bere jako nepřijatelné, neodpustitelné a jejich vztah má od té doby obrovské trhliny.

V hloučku matek sedících na koberci jsem zbyla já. Děti jsem měla velmi brzy, před kamarádkami jsem tedy v určitém předstihu. Doma mám něco, do čeho ony dorostou až za pár let – puberťáka. Prožíváme si tak s manželem větší i menší radosti, tu s kouřením, se ztracenou žákovskou, aktovkou vystlanou upomínkami z knihovny, prospěchem oproti normálu zhoršeným až o tři stupně. Kolem druhé hodiny, kdy se vrací ze školy mám žaludeční nervózu a zvýšený krevní tlak. Jak se problémy na sebe nabalují zjišťuji, že i milující matka nemusí odpouštět úplně všechno. Odpouštět je totiž veliké umění.

Sdílejte
Předchozí článekUplakaná Jituška
Další článekAch, ty ženy!