Mihotající se křidélka motýlka, ale Babočka admirál to není. My teď máme na mysli moly, bohužel..šatní nebo potravinový mol nám škodí. Možná ani netušíte, že vajíčka nakladených molů právě okupují vaší mouku, rýži nebo mističku s oříšky. Děsivá představa?

Tak s nimi zatočte tak, že už se u vás jen tak neukážou! Police s potravinami a dalšími surovinami budou doslova vybílené a zásoby ve spíži netknuté.

Molům se daří tam, kde je dobře housenkám

Nakladená vajíčka se týkají také šatních skříní. Líbí se jim ve vlně, kožešině i peří. Na rozdíl od potravinového mola má tento mol stříbrná křidélka (potravinový je má tmavší). Mol by se tak podle toho, kde se nachází dal také nazvat, např. moučný, skladištní, paprikový, ale zůstaňme u klasického dělení. Prožrané oblečení od molů bychom však nechtěl zažít nikdo a trus s pavučinkami zřejmě také ne, přesto není tento výskyt výjimečný a prostě se tak stává, i když pravidelně smejčíme a uklízíme.

Jak na ně

Milují tmu, prach a vlhko. Prevencí je samozřejmě úklid, ale nic není dokonalého. K úklidu je potřeba pravidelně větrat, skříně vytírat a oblečení prohlížet. Podobně je to s kuchyní, spíž hlídat od nadbytečných drobečků a odstranit zdroj, např. napadenou mouku, sušené houby, hrozinky nebo cokoliv jiného. Nádoby, kde se moly nebo jejich housenky nacházely vymyjeme saponátem.

Efektivnější je potom roztok čpavku a vody (poměr 1 litr/6 lžic čpavku). Důležité je pracovat v rukavicích a police poté otřít do sucha. Až pak vrátit dózy a vše ostatní.

Chemické zbraně

Stejně jako existují mucholapky jsou i mololapky. Jejich zavěšením přilákáte samečka mola, který se k pásce přilepí, uhyne a samičky nemají samce k páření. Jinak tipů je nesčetné množství, mezi osvědčené triky patří ještě spreje, gely, papíry do zásuvek, kolíčky a polštářky. To už se dostáváme taktéž ke kategorii přírodních variant. Zeptejte se svých babiček, ty by vám pověděly moudra. Zkusit tak můžete sušený černý bez, chmel, mařinku vonnou, rozmarýn i pelyněk či ořechové listí a hřebíček.

Spolehnout se dá na prostou sušenou kůru z pomeranče, eukalyptus, cedrové dřevo a levanduli. Vonné sáčky nebo kuličky z jalovcového a cedrového dřeva jsou skvělým komponentem k zavěšení na ramínka k šatům.