Ne každou bylinky v období gravidity můžete. Na druhou stranu mnoho žen ani neví, že bylinky pomohou například při ranní nevolnosti. Pokud vás i pálí žáha, nemusíte nutně sahat po lécích – vyzkoušejte samu přírodu. Vždy se však nejdříve poraďte s odborníkem, aby nešlo o bylinku, která by naopak vašemu dítěti uškodila.

Bylinkové čaje budou vždy oblíbeným domácím lékem, a to i v období těhotenství. Pokud daný bylinný čaj neobsahuje takzvaný Tein, který má stejné účinky jako kofein, pak nebude vadit, když takového čaje vypijete dva až tři šálky denně. Oceníte heřmánkový, fenyklový i mátový čaj.

Nevolnost, zácpa, pálení žáhy a další…

Heřmánek je perfektní na pálení žáhy, fenykl na žaludek, máta vám pomůže při nevolnosti – nesmíte jí však vypít více než dva až tři šálky denně. Vyšší dávky totiž dráždí dělohu a může tak dojít k předčasným děložním stahům.

Zázvorový čaj vám v těhotenství rovněž vadit nebude, zázvor totiž posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá při ranních nevolnostech a zácpě. Ovšem i tento čaj může vyvolat děložní stahy – popíjejte jej maximálně šest gramů denně.

Levandule je zase uklidňujícím čajem, který uvolní vaši mysl. Ideální je tento odvar pít před spaním – nemusíte se pak bát, že byste trpěli nespavostí.

Ani listy maliníku nejsou ničím novým k popíjení. Tento odvar doporučují zejména porodní asistentky a ty vědí, co je pro těhotnou ženu nejlepší. Čaj popíjejte od sedmatřicátého týdne těhotenství, pijte jej však také pokud máte bolestivou menstruaci. Maliník vám rovněž pomůže na porodním sále, protože pomáhá k otevírání děložního hrdla.

Vyhýbejte se třezalce a lékořici

Na druhou stranu existují tyto byliny, kterých je třeba se vyvarovat. Třezalka a lékořice totiž mohou narušit vývoj plodu, tak jako čaj z mučenky nebo oblíbená šalvěj.