Zima je kouzelným obdobím, ale spolu s ní přichází i dilema pro mnohé rodiče. Jak správně obléct miminko do chladných dnů tak, aby mu nebyla zima, ale ani příliš teplo? Pokud si i vy nesete domů z porodnice miminko během zimy, nemusíte zoufat. Zimní oblékání nemusí být dilematem. Pokud víte, jak na to, bude to pro vás malina!

Zimní procházky v kočárku na čerstvém vzduchu jsou stejně důležité, jako ty během teplejších měsíců. Miminko a stejně tak i vy potřebujete pobyt na čerstvém vzduchu. Je pravda, že zima nás může potrápit o něco více, zejména co se oblečení týče. Nenechte se ale odradit. Zimní oblékání miminka není vůbec tak složité, jak by se mohlo zdát.

Kdy na zimní procházku s miminkem?

Předtím, než začnete s procházkami v kočárku, mělo by si vaše miminko nejprve zvyknout na čerstvý vzduch. Můžete to udělat tak, že budete postupně prodlužovat čas s miminkem při otevřeném okně. Ani při otevřeném okně však nezapomínejte na to, že miminko by mělo být pořádně oblečeno. Na první procházku s novorozencem v zimě byste se měli vydat až po dvou týdnech. To je doba, kterou obecně doporučují pediatři. Nejprve začněte s krátkými procházkami a postupně je prodlužujte. První procházka v kočárku s novorozencem může trvat klidně jen 15 minut, další až půl hodinky. Tak postupně zvyšujte čas strávený venku klidně i na 2 hodiny. Dejte si pozor také na teplotu, která je venku. Pokud klesne teplota pod -5 °C, zůstaňte s vaším prckem doma. Doma byste určitě měli zůstat iv případě silného větru či sněhové chumelice.

Možná jste se už setkali s názorem či radou, že miminko byste měli oblékat tak, že bude mít o jednu vrstvu víc, než vy. To ovšem není spolehlivá metoda, protože každý dospělý člověk má jiný stupeň otužilosti. Někomu je zima už tehdy, kdy ostatním ještě ne. Navíc termoregulace miminek je také odlišná od dospělých a při procházce v kočárku se téměř vůbec nehýbou. A to je důvod, proč by měly být v teple a suchu, což zajistí správné oblečení. Ideální metodou zimního oblékání dětiček je vrstvení, které také můžete znát pod názvem cibulová metoda.

Jak na zimní oblékání miminek?

Vrstvení je ideální způsob, kterým zaručíte vašemu miminku teplo a sucho během zimních procházek. První vrstvou by mělo být body pro miminka či zavinovací body, dupačky nebo punčošky. Body pro miminka nebo zavinovací body by měly být z kvalitních a přírodních materiálů, aby miminku zabezpečili komfort a pohodlí. Skvělým materiálem pro body pro miminka nebo zavinovací body je bavlna, která je příjemná na dotek a nedráždí pokožku miminka. Druhou vrstvu tvoří ponožky, svetr nebo mikina a čepice. Zimní čepice pro miminka dnes naleznete v různých materiálech a provedeních. Spolehlivé zimní čepice pro miminka jsou však takové, které jsou hřejivé a pořádně zakrývají uši miminka. Ideálně zvolte takové zimní čepice pro miminka, které lze zašněrovat. Třetí vrstvou je overal, případně zateplené kalhoty a zimní bunda, šála, rukavice a zateplené bačkůrky. Šálou nikdy nepřekrývejte ústa miminka. Mohlo by se stát, že se na něm nahromadí vlhkost z dýchání, šála tak zamrzne a může způsobit omrzliny. Poslední vrstvou je fusak, pod který do kočárku můžete ještě položit teplou deku. Druhou dekou můžete v případě velké zimy fusak přikrýt.

Jednou z nevýhod zimního oblékání miminek je to, že vám sami ještě neřeknou, jestli jim je zima nebo ne. U malých miminek je tedy toto úkolem rodiče. Někdy se totiž může stát, že oblečení neodhadnete správně, případně to s ním přeženete. Nemusíte se obávat, existuje několik způsobů, pomocí kterých zjistíte, jestli je vašemu miminku příjemně teplo, nebo až příliš teplo, případně mu je zima.

Jak zjistit, zda je vašemu miminku teplo nebo zima?

Ukazatelem toho, že je vašemu drobečkovi zima může být i bledá pokožka. Pokud si všimnete, že je vaše miminko bledší než obvykle, může to signalizovat že mu je chladno. Pokud je miminku zima, může být zároveň více rozrušené a plačtivé. Podobně však může reagovat i tehdy, je-li mu příliš teplo. Mezi nejčastější signály, že miminku je zima patří také kýchání a studené ruce a nohy. Pokud začne váš mrňous kýchat, nemusí to hned znamenat, že jde o virózu či nachlazení. Může jít o signál, že mu je chladno a potřebuje zahřát. Nejvíce tělesné teploty uniká přes končetiny a hlavičku. Ruce a nohy miminka by měly být stejně teplé jako zbytek těla. Proto jsou-li studenější, přidejte další vrstvu oblečení, případně deku. Ruce a nohy nejsou však jediným způsobem, jak zjistit, jestli je vašemu miminku zima. Možná ještě spolehlivější odpověď vám dá zátylek miminka. Podle něj víte přesně určit, jak se váš mrňous cítí. Pokud je zátylek teplý a suchý, vaše miminko je v teple a pohodlí, je-li studený vašemu miminku je zima a je-li vlhký, miminku je příliš teplo, přehřívá se a potí se.

Pokud zjistíte, že vašemu miminku je zima, ideální je přidat ještě jednu vrstvu oblečení, například teplé ponožky, případně zkontrolujte, zda je zimní čepice pro miminka na správném místě a neodkrývá uši miminka. Kromě toho můžete miminko v kočárku ještě přikrýt dekou. Pokud je miminku naopak až příliš teplo, můžete opatrně odkrýt deku a rozepnout fusak, aby se mírně ochladilo. Miminko byste měli ochladit postupně, ne nárazově, protože by kvůli potu mohlo snadno nachladit.

Nenechte se odradit chladem či zimou! Vaše miminko a stejně tak i vy potřebujete čerstvý vzduch i během zimních dnů. Vystrojte vaše miminko na zimní procházku teplým oblečením a zajistěte mu teplo, sucho a pohodlí během zimních procházek v kočárku.